Späť na zoznam

Ako vybrať dobrý pozemok?

Právne náležitosti


Rovnako, ako aj pri všetkých ostatných nehnuteľnostiach, aj pri kúpe pozemku si musíte overiť, či naň nie sú viazané nejaké ťarchy a či sa naň nevzťahuje exekúcia. Dobrý realiťák vám všetky tieto informácie zistí a pri obhliadke vás o nich informuje (a ak sa niečo také vyskytne, navrhne vám možnosti riešenia).


Dá sa na ňom stavať?


Dovolia vám stavbu ochranári, operátor, ktorý tam má siete, stavebný úrad, obec, susedia? Ake všetky prekážky pred vami stoja? A čo územný plán obce, počíta do budúcnosti na pozemku s výstavbou rodinného domu? Inzerát s názvom „stavebný pozemok“ nie je relevantnou informáciou, duplom keď termín stavebný pozemok v skutočnosti neexistuje.


Dostupnosť sietí


Pripojenie k obecnému vodovodu so slabým tlakom alebo vykopanie vlastnej studne s nižšou kvalitou vody? Kanalizácia, žumpa alebo čistička odpadových vôd? A kde najbližšie sa nachádza prípojka pre elektrickú energiu? Nezabúdajte, že dostupnosť sietí je tiež jednou z podmienok pri žiadosti o stavbu rodinného domu.


Myslite aj na budúcnosť


Ako bude okolie pozemku vyzerať za 10 alebo 20 rokov? Nevybudujú vám 50 metrov za domom diaľnicu? A akú občiansku vybavenosť vám bude developer garantovať po dobudovaní celej ulice? Jazdiť do obchodu a do škôlky niekoľko kilometrov vám dokáže pokaziť radosť z nového bývania.


Aký dom chcete?


Môže sa vám veľmi ľahko stať, že nejaká kopaničiarska obec vám nedovolí výstavbu moderného bungalovu a budete musieť zvoliť z domov vo vidieckom štýle. Niekde zase musíte dodržať uličnú čiaru, ktorá je často nevyhovujúca. Na tieto veci sa spýtajte skôr, než pozemok kúpite.


Ak chcete mať pri kúpe pozemku kompletné informácie, vyberte si nejaký z našej ponuky alebo kontaktujte jedného z naŠich maklérov, ktorý vám s hľadaním toho ideálneho pomôže.

blog

Bloger: Marian Paták

Dátum: 05.08.2019

 ,

Späť na zoznam