Späť na zoznam

Ako by mala vyzerať vaša novostavba?

Výber materiálu


Pri stavbe domu si veľmi dobre rozmyslite výber materiálu. Tehla, kváder, OSB dosky, drevo, … alebo dokonca slama? Ponuka je dnes naozaj široká a každý materiál má svoje výhody a nevýhody. V konečnom dôsledku je dôležité zvážiť aj životnosť, spracovanie a cenu vybraného materiálu. Aj použitie jednotlivých typov materiálov sa môže výrazne líšiť (slamené domy môžu byť samonosné, no slama môže slúžiť len ako zatepľovacia vrstva).


Nízkoenergetické/nulové domy


Legislatíva sa na Slovensku neustále mení (a to nie len v stavebnom segmente). Posledné zmeny jasne hovoria, že všetky novostavby od určitého dátumu budú musieť spĺňať štandardy nízkoenergetických domov. Ak vás váš projektant alebo zhotoviteľ o tomto neoboznámil, mali by ste zvážiť výber nového zhotoviteľa.


Na čom sa rozhodne neoplatí šetriť


Základy (izolácia), rozvody (voda, elektrina, odpad), okná a strecha. Toto je základ, na ktorom jednoducho nesmiete šetriť. Nechcete predsa po 10 rokoch sekať do múrov a vymieňať elektrické káble. Rovnako si nevyberiete najlacnejšie plastové okná, ktoré vydržia maximálne 15 rokov. Stavte radšej na hliníkové.


Výber hotového domu – developerské projekty


Jednou z alternatív pri „stavbe“ nového domu je aj kúpa už hotového domu. Niektoré developerské projekty ponúkajú už hotové hrubé stavby, ktoré vám dokončia podľa vašich predstáv. AK chcete mať dostatočný prehľad o kvalite stavby, nájdite si predchádzajúce projekty daného developera a kontaktujte majiteľov nehnuteľností, ktorí v nich už bývajú.


Svojpomocná stavba – áno alebo nie?


Niektorí ľudia sa rozhodnú aj pre svojpomocnú stavbu nehnuteľnosti. Pravdou je, že ušetríte desiatky tisíc eur za prácu, no stavba sa výrazne predĺži a vy na nej strávite doslova mladosť.


Ak hľadáte ďalšie tipy pre výber nehnuteľnosti, chcete kúpiť novostavbu alebo hľadáte vhodný pozemok, neváhajte nás kontaktovať.

blog

Bloger: Marian Paták

Dátum: 30.07.2019

 ,

Späť na zoznam